RöportajlarTurkcell Akademi, Turkcell Ekosistemini Geleceğe Hazırlıyor

21 Haziran 202012055

“Tüm Turkcell grup çalışanlarının evden çalışma verimliliğini, psikolojik ve bedensel sağlığını korumayı ve gelecek dönem müşteri beklentilerini anlamayı destekleyen HAP+ eğitimleri, Canlı Sanal Sınıf uygulaması ile çalışanlarımıza sunuldu.” diyen Turkcell Akademi Genel Müdürü Banu İşçi Sezen, ilgiyle takip edilen bu eğitimlere yatırım yapmaya devam edeceklerini belirtiyor.

Bankacılık ve İnsan Kaynakları alanlarında farklı iş deneyimlerinin ardından 2003 yılında Turkcell İnsan Kaynakları ekibine katılan Banu İşçi Sezen, 2006’dan bu yana Turkcell ekosisteminin büyümesine destek olarak Türkiye’nin ilk kurumsal üniversitesini hayata geçirdi. 2014 yılında Turkcell üst yönetimine getirilen Sezen, Turkcell Akademi Genel Müdürlüğü’nü yönetmektedir.

“2014’ten bu yana da Turkcell’in dijital öğrenme platformu Turkcell Akademi ile eğitimde kâr amacı gütmeden teknoloji ve insan odağıyla topluma kaliteli eğitim sunulması için dünyanın sayılı üniversite, kurum ve Sivil Toplum Kuruluşları ile güçlü iş birlikleri kurarak Türkiye’nin ve kadının teknoloji alanında gelişimi ve güçlenmesi için çalışıyorum.” diyen Sezen, Turkcell Akademi’nin Turkcell’e ve topluma sağladığı faydalar sayesinde World Economic Forum Yönetim Kurulu’na davet edilerek, Türkiye’nin ve bölgenin eğitim, gelişim, istihdam ve eğitimde fırsat eşitliği konularında gelecek yetkinliklerin hazırlanması için yapılan çalışmalarda yer alıyor.

Banu İşçi Sezen, her gün yeni bir bilgi öğrenmenin, sürekli olarak gelişimin ve bir vizyon çerçevesinde birlikte hayal ederek başarmanın gücüne inanarak, işini layıkıyla yapan bir kadın profesyonel. “Teknolojinin gücüyle bu sinerjiyi, toplumu daha da ileri götürmek için çalışmamızın önemi benim için çok büyük.” diyen Sezen ile lideri olduğu Turkcell Akademi’yi ve COVID-19 sürecindeki çalışmalarını konuştuk…

Turkcell Akademi’de 2019 yılı nasıl geçti? Bir değerlendirme yapacak olursanız, hedeflerinizde neredesiniz?

Türkiye’nin ilk Kurumsal Üniversitesi ‘Turkcell Akademi’ olarak “Yine ve yeniden” öğrenmeyi teşvik ederken, teknolojiyle birlikte bilgiye ulaşmada fırsat eşitliği sunmaya devam ediyoruz. Akademi olarak kurumsal iş planlarımıza yön veren yeni teknolojilerle oluşan iş alanları, uzmanlıklar, için mutlak gerekli yeni yetkinlikleri çalışanlarımıza kazandırıp; Turkcell’i ve Türkiye’yi, geleceğin işlerine hazırlamak için büyük yatırım yapıyoruz. 2006’dan bu yana uzaktan öğrenme kanalı ve yüz yüze eğitimlerle milyonlarca saat eğitim verdik. Her yıl Turkcell ekosisteminde yer alan 55 bin kişiye ulaşıyoruz. Eğitimlerimizi bazılarını hem Turkcell ici hem de üniversitelerde 600’ün üzerinde eğitmen tarafından veriyoruz. Turkcell Akademi’de sadece 2019 yılında Turkcell Grup ekosisteminde yer alan 3.6 milyon kişiye ulaşılarak yaklaşık 2.2 milyon saat eğitim verdik. Türkiye’de kurumsal eğitim-gelişim dünyasına gerçekleştirdiğimiz öncü, örnek uygulamalarla liderlik yapıyoruz, kurumsal gelişime yön veriyoruz. Ülkemizde yeniliğe ve gelişime açık, istekli tüm kurum ve kuruluşlarla iş birlikleri kurarak müşterilerimize yenilikçi çözümler oluşturuyoruz. 2019 yılında olduğu gibi 2020 yılında da yine uzun soluklu gelişim programlarıyla Turkcell çalışanlarımızı ekosistemimizi ve platformlarımızla ve uzaktan öğrenme çözümlerimizle tüm Türkiye’yi geliştirmeye odaklanıyoruz.

COVID-19 birlikte eğitim süreçlerinin dijitalleşmesi gündemde. Turkcell Akademi olarak bu noktada nerede duruyordunuz, siz uzaktan eğitimi nasıl ele alıyorsunuz?

Turkcell olarak küresel geleceğin şekillenmesini beklemek yerine küresel oyuncular arasında yer almak için “geleceğin insan kaynağını yetiştiren akademi’’ olmayı hedefliyoruz. Turkcell Akademi olarak bölüm ve uzmanlık bağımsız tüm çalışanlarımıza yeni yetkinlikler kazandırarak eşit gelişim fırsatları sunmayı hedefliyoruz. Turkcell Akademi olarak 2006 yılında yatırımını yaptığımız ve her yıl geliştirdiğimiz eğitim çözümlerimiz ve altyapılarımızla çalışanlara benzersiz eğitim yolculukları tasarlayarak yüzde 100 online olarak tüm bilgilere erişimlerine imkan sağlarken, evde olduğumuz bu günlerde kendilerini geliştirmeye ve işlerine değer katmalarına destek oluyoruz.

Yaklaşık 2 yıldır Turkcell Akademi ve dünyaca ünlü online eğitim platformu Udacity iş birliğinde hayata geçirilen “Turkcell Digital Masters Programı’’ ile çalışanlarımızı veri analizinden makine öğrenmesine, yapay zekadan programlama ve iş analizine kadar birçok alanda yoğun zorlu bir eğitime tabii tutuyoruz. Programı tamamlamış mezunlarımızı bir sonraki süreçte mentor olarak konumlayarak programlara yeni başlamış olan çalışanlarımıza bilgi ve tecrübeleriyle destek olmalarını sağlıyoruz. Digital masters’ın yanı sıra Pazarlama, Finans Masters programlarıyla da dünyadaki en büyük Kurum İçi Dönüşüm seferberliği hayata geçirmiş olduk.

Geçtiğimiz ay başlattığımız ve 2 bin 500 çalışanımızın sınava girdiği Digital Masters programı ile 2020’de Data Foundation, Introduction to Programming, Business Analyst, Data Analyst, Machine Learning, Artificial Intelligence alanlarına yoğunlaşmayı planlıyoruz. Turkcell olarak müşterilerimize her gün hizmet eden çalışma arkadaşlarımıza da eğitim yatırımı yapmanın önemine inanıyoruz. Teknoloji perakendeciliğinde gelişmiş iş gücünü yetiştirmek için 2016 yılında başladığımız Türkiye’nin ilk kurum içi perakende sertifika programlarını hayata geçirdik. Bugüne kadar bu programları; bireysel mağazalarımızda 15 bin, kurumsal çözüm merkezlerimizde 4 bin ve fiber çözüm merkezlerimizde 6 bin olmak üzere toplam 25 bin çalışanımız başarıyla tamamladı. Böylece onları, konusunda daha donanımlı ve işlerinde uzman kıldık, tüm mağaza çalışanlarımızı sertifikalandırdık. Farklı eğitim çözümlerini kullanarak, iş stratejilerimize paralel bir şekilde odak eğitimleri düzenleyerek çalışanlarımızın şirket hedeflerine başarılı bir şekilde ulaşmalarına katkı sağladık.

Çalışanlarımızın zorunlu almaları gereken eğitimlerin yanı sıra sınıf içi yaptığımız ‘’Hayata Ait Programlar’’ kişisel gelişim eğitimlerimizi HAP+ Live’a geçirerek tüm personelimiz  online olarak açtık. Tüm Turkcell grup çalışanlarının bu döneme özel evden çalışma verimliliğini, psikolojik ve bedensel sağlığını korumayı ve gelecek dönem müşteri beklentilerini anlamayı destekleyen HAP+ eğitimleri, Canlı Sanal Sınıf uygulaması ile her hafta farklı eğitimler ve konusunun uzmanı eğitmenlerle çalışanlarımıza sunuldu. Canlı seansa katılamayanlar kayıttan bu eğitimleri izleyebiliyor. Büyük ilgiyle takip edilen bu programlara yatırım yapmaya devam edeceğiz.

Yeni normalle birlikte gelişen ve değişen uzaktan eğitim süreçleri için şirketlere ne tür yenilikler sunuyorsunuz?

Turkcell Akademi olarak eğitim ve gelişim platformlarına yıllardır yaptığımız yatırımla bu sürece en hazırlıklı şirket olarak girdiğimize inanıyorum. Bu süreçte kurumsal müşterilerimize Turkcell olarak eğitim dijital dönüşümlerinde destek olmaya başladık. Kurumların kendi eğitim çözümlerini hazırlayabilmeleri için dijital eğitim içeriklerinin nasıl hazırlayacaklarına dair uzaktan eğitimler verdik. Kurumların sadece yüz yüze eğitimlerle değil dijital eğitimlerle de gelişimlerini desteklemek üzere ‘’Turkcell Akademi Kurumsal’’ platformu ve üzerindeki 2000’den fazla hazır dijital eğitimle eğitimde hızla dijital dönüşüme ivme kazandırdık. Yeni normalde sadece eğitimde değil işe alım, terfi vb. IK süreçlerinde de dijitalleşmek isteyen şirketleri ‘’Case_LAB uzaktan değerlendirme merkezi‘ ’uygulamamız ile tanıştırdık. Tüm Türkiye’de operasyonu olan şirketlere %100 online, kuruma özel tasarlanmış sertifika programlarıyla çalışan gelişiminde dinamik bir eğitim ekibi olma fırsatını gösterdik.

Dijital çözümlerle ilerleyen ancak kapasite problemi nedeniyle istediği verimi sağlayamayan kurumlara, kurumsal satış ekibimizle birlikte altyapılarını destekleyecek çözümler sunduk. Şirketlerin kurumsal verimliliğin yanı sıra çalışan memnuniyetini ve bağlılığını artırmak için eğitim ve gelişime yatırım yapmaya devam etmelerinin önemine inanıyorum. İşte tam da bu sebepten kurumsal şirketlerin de ‘Akademi’si ve eğitim çözüm ortağı olarak Türkiye’nin dijital dönüşümüne hız kazandıracağımıza inanıyoruz.

Turkcell Akademi’nin yaptığı çalışmalar Türkiye’ye ne gibi katkılar sağlıyor?

Teknoloji ile yaşamları geliştirmek ve toplumun tüm kesimlerinin hayallerini gerçekleştirmesine katkı sağlamak için sayısal uçurumu, fırsat eşitsizliğini, maddi imkânsızlıkları, yetersiz kaynağı ve rol model eksikliğini gideriyor, Türkiye’nin yazılım geliştirme konusunda öncü ülke haline gelmesi için çalışıyoruz. Turkcell Geleceği Yazanlar Platformu ile Geleceği Yazan Kadınlar, Tester Kadınlar, Çocuklar olmak üzere topluma değer katan birçok alanda bütünleşik eğitim ve gelişim çözümü sunarak Türkiye’yi güçlendirmek için çalışıyoruz. Bu kapsamda 2019 yılında Geleceği Yazanlar platformunda Microsoft Sql Server, Veri Okuryazarlığı, Veri Bilimi ve Yapay Zeka’ya Giriş ile Python eğitimleri yayına alındı.

Ayrıca yıl sonuna kadar Uniy Oyun Motorunda C# ile 2D Mobil Oyun Yapımı, Veri Görselleştirme, Veri Manipülasyonu, Veri Ön İşleme, Veri Bilimi için İstatistik, Python ile Büyük Veri ve Veri Bilimi Proje Yönetimi eğitimleri yayına alındı. Teknolojik eğitimlere ek olarak yaş ve bilgi seviyesinden bağımsız Dijital Okuryazarlık Eğitimi ile herkese gelişim imkânı sağlıyoruz. Geleceği yazanlar platformundan bugüne kadar 100 farklı ülkeden 6 milyon kullanıcı; yetişkinlere ve çocuklara yönelik Türkçe mobil ve web programlama başta olmak üzere yeni teknolojilerle ilgili içerikler barındıran Geleceği Yazanlar’dan faydalandı. 230 bin kayıtlı kullanıcısı olan Geleceği Yazanlar platformunda online eğitimleri başarıyla tamamlayan 23 bin kişi, 50 bin başarı belgesi almaya hak kazandı. Sadece online eğitim platformu sunmakla kalmayıp KKTC’de ve ülkemizin 81 ilinde 105 farklı üniversitede 10 bin öğrenciye yüz yüze mobil uygulama geliştirme eğitimi vererek Türkiye’nin en büyük Yazılım Topluluğu haline geldik. Geleceği Yazan Kadınlar Platformu ve özellikle Geleceği Yazan Kadınlar teknoloji alanında kadınları yetiştirmek ve Kadın İstihdamı’na Katkıda Bulunmak benim için büyük öneme sahip.

İlgili Haberler